Önce hamilelikte ilaç kullanımının doğru bilinen yanlışlarını yazmıştık (işte burada). Şimdi sıra emzirme sırasında ilaç kullanımının doğru bilinen yanlışlarına geldi.

Gebelik sırasında ilaç kullanımında olduğu gibi emzirme sırasındaki ilaç kullanımında da bir miktar yüksek risk algısı olabilmektedir. Ancak burada hamilelikteki kullanıma kıyasla şanslı olduğumuz bazı noktalar vardır. Süte geçen ilacın etkisini hemen bebek üzerinde görebilmekteyiz. Yani bebeğin dikkatli muayenesi ile etkilenme olup olmadığını söylemek mümkündür. Bazen laboratuvar analizleri de gerekebilir. Bebeğin doku ve organlarının gelişimi anne karnındaki döneme kıyasla büyük ölçüde geliştiği için kalıcı etkilenme riski çok çok düşüktür. Yine bu gelişime sürecinin büyük ölçüde tamamlanması ile ilişkili olarak dokunun ilacın zarar verici etkilerine karşı direnci de artmaktadır. Tüm bu avantajlara rağmen ölümcül sonuçlar çeşitli makalelerde bildirilmiştir. Çünkü bazen ilaçlar gebelik sırasında güvenli olsalar bile emzirme döneminde tehlikeli olabilmektedirler.

Emzirme döneminde ilaç kullanımında diğer tüm konularda olduğu gibi yanlış bilinen konular ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Sık karşılaştığımız yanlışları aşağıda bir araya getirmeye çalıştık. Ancak öncesinde bazı temel bilgileri şuradan okuyabilirsiniz.

Aşağıdaki hatalı ifadeler hayatı tehdit edici etkilere sahip ilaçlar için geçerlidir. Çünkü ilaç emzirme döneminde zaten kullanılıyorsa bir problem yoktur. En büyük problem zararlı etkilere sahip ilaçların bazı yanlış bilgiler nedeniyle kullanılmasıdır. Nedir bu yanlışlar:

Hatalı ifade 1- İlacını iç, çocuğunu emzir hiç bir şey olmaz, iyi düşünelim iyi olsun.

Yukarıda ilaç kullanımındaki yüksek risk algısından bahsetmiştim. Bununla ilişkili olarak nadiren duymuş olsak da ilacın içeriği ve dozuna göre bazen doğru, bazen yanlış olabilen bir ifade. Sağlık hizmetlerinin en temel prensibi “en kötü ihtimale karşı tedbir almaktır”. Bu ifade bazen doğru olsa da, ciddi yan etkilere sahip bir ilacın kullanılması durumunda hayatı tehlikeye atabilecek durumla oluşmaktadır.

Hatalı ifade 2- İlaç içtikten sonra 1 saat beklemen yeterlidir.

Bir arkadaşımdan duyduğum ifadedir. Tamamen yanlıştır, hatta birkaç yönden yanlıştır. Süt birikerek salgılanır. Yani emzirme anında üretilmez. Öncesinde üretilir, meme dokusunda biriktirilir. Dolayısıyla kanda ilaç olduğu sürece süte geçebilir. Annenin 1 saat ya da 10 saat sadece bekledikten sonra emzirmesi yanlıştır. Doğrusu şudur, tek doz ya da çok kısa süre kullanılan bir ilaç ise ilaç son dozundan belli bir süre (ilaç T1/2 zamanının 4-5 katı kadar) bekledikten sonra biriken süt boşa sağılmalı yeni birikecek olan süt bebeğe emdirilmeli. Bu ifadenin diğer bir hatası da şudur: bir ilaç eğer ağız yolu ile kullanılıyorsa kan seviyesinin yükselmesi zaman alır. Söz konusu  ilaç kanda örneğin 4 saatte yükseliyorsa ilk 1 saat beklemek tamamen gereksizdir. Hatta tam tersi ilaç daha tam olarak kana geçmediği dolayısıyla süte de daha az geçeceği için ilk 1 saat en güvenli saat olarak bile kabul edilebilir.

Hatalı ifade 3- İlacı içme, çünkü ilaç süte kesinlikle geçer./ Emziren anne ilaç içemez.

Böyle bir genelleme yapmak çok yanlıştır. İlacın dozunun, kullanma saatlerinin ayarlanması ile bazı hafif zararlı ilaçlar için kullanılabilirlik mümkün hale geliyor. Her ilaç için olmadığını tekrar vurgulamak istiyorum.

Hatalı ifade 4- İlacı içmek için emzirmeyi kesmek gerekir.

Bir önceki madde ile çok benzer bir ifadedir ve o maddede yazılanlar bu ifade için de geçerlidir. Mutlaka ilacın ve emzirmenin yarar zarar oranına göre değerlendirilmesi zorunludur.

Hatalı ifade 5- Zarar vermesin diye yarım yarım içilebilir./ilacı az içersem süte az geçer.

Aslıda düşük doz kullanım, düşük kan düzeyi ve bu da üste daha geçiş (çoğunlukla) anlamına gelir. Ama buradaki problem düşük doz kullanımın anneye fayda göstermeme ihtimalidir. Kısaca annenin düşük doz kullanacağına hiç kullanmaması ya da tam doz kullanarak bebeğini emzirmemesi değerlendirilmelidir.

Hatalı ifade 6- Bu ilacı mecburen kullanmak zorundayım.

Bazı hastalar için doğru olabilir. Özellikle uzun yıllardır ilaç kullanılıyorsa ve değişik ilaçlar denenmiş fakat fayda görülmemişse mecburiyetler olabilir. Ancak alternatiflerin olmadığına ve tüm seçeneklerin tüketildiğine emin olmak gerekir.

Hatalı ifade 7- Gebeliğim sırasında zaten kullanıyordum.

Emzirirken de sorunsuz olarak kullanabilirim: Yanlış bir ifade daha. Kodein adı verilen bir ilaç etken maddesi var. Süte geçebilen ve yüksek dozlarda koma ve solunum durması nedeniyle boğulma nedeni olabilen bir ilaç. Gebelik sırasında kullanılırsa problem yok. Çünkü bebek solunum yapmayıp, sadece göbek kordonundan beslenir. Bebeğin solunum merkezinin çalışmaması problem oluşturmaz. Ama doğumdan sonra kullanılırsa süte geçen ilaç bebeği komaya sokarak ölümüne neden olabilir. Tıp literatüründe bu şekilde hayatını kaybetmiş bir bebekle ilgili bilgi mevcuttur (*).

Sağlıklı Günler

Uzm. Dr. Ömer DEMİR

(*) Koren G, Cairns J, Chitayat D, Gaedigk A, Leeder SJ. Pharmacogenetics of morphine poisoning in a breastfed neonate of a codeine-prescribed mother. The Lancet. 2006 Aug 25;368(9536):704.

[ninja_form id=1]

Emzirme Döneminde İlaç Kullanımının Doğru Bilinen Yanlışları

Emzirme Döneminde İlaç Kullanımının Doğru Bilinen Yanlışları” üzerine 32 düşünce

 • 8 Kasım 2018, 14:21
  Kalıcı bağlantı

  Hocam merhaba
  Bel rahatsizligim nedeniyle 5 gün boyunca sabah aksam dikloron ve muscoril igne karışımı kullanmak zorunda kaldim. Emzirmeyi bıraktım. 4.gundeyiz ve sutum azalmaya basladi bu durum beni cok üzüyor. Bu igneleri vurulduğum sürecte belli saat araliklarinda emzirme sansim var midir?

  Cevapla
  • 8 Kasım 2018, 16:02
   Kalıcı bağlantı

   Oylum Hanım,
   Yapılması gereken işlemlerle ilgili bilgilendirme e-postanıza gönderilmiştir.
   Dr. Ömer DEMİR

   Cevapla
 • 21 Kasım 2018, 01:10
  Kalıcı bağlantı

  Damar yolu ile ilaç verildi. Beyin için emara girdim kaç saat sonra emzirebilirim

  Cevapla
 • 24 Kasım 2018, 02:43
  Kalıcı bağlantı

  Hocam Merhaba bende de sırt boyun ve bel tutulması oldu doktorum diclomen ve taylofex iğnelerini verdi günde bir sefer vurulmadan önce emzirip sonrasında sütümü sağıp boşalttım 4 saat emzirmedim devamında emzirdim hala ağrılarım geçmedi iğne vurulmaktan korkuyorum ama vurulmazsam hareket edemiyorum acıdan ağlıyorum bu da beni çok üzüyor ne yapmalıyım

  Cevapla
 • 24 Kasım 2018, 07:48
  Kalıcı bağlantı

  Oylum Tuna hanımın sorduğu soru da aynen benim için de geçerli. Bu konu işe ilgili ne yapmamız gerekiyor.

  Cevapla
 • 24 Kasım 2018, 07:48
  Kalıcı bağlantı

  Oylum Tuna hanımın sorduğu soru da aynen benim için de geçerli. Bu konu işe ilgili ne yapmamız gerekiyor.

  Cevapla
 • 15 Şubat 2019, 11:54
  Kalıcı bağlantı

  Etken maddesi propifenazon olan minoset plus ictim. Emzirirken icilmemesi gerekiyor yaziyor. Ne kadar sure sonra emzirebilirim? Sutumu ne kadar sure sagip atmaliyim?

  Cevapla
 • 9 Mart 2019, 13:08
  Kalıcı bağlantı

  Aurorıx 150 mg içiyorum 3 haftadır. Doktorum rahatlıkla emzirebilirsin dedi.. içimde hep huzursuzluk var. Sütü kaç saat sonra sağıp atsam sağlıklı olur. Yada gerçekten rahatlıkla emzireyim mi ?

  Cevapla
 • 18 Mart 2019, 09:29
  Kalıcı bağlantı

  Lithuril ve abilify içtim 2 gün yanlış teşhis ten dolayı etkisi ne zaman geçer acaba 20 gündür bekliyorum ağır ilaçlar olduğu için

  Cevapla
 • 30 Mart 2019, 19:19
  Kalıcı bağlantı

  Iyi akşamlar disim apse yapmış hocam agrım çok fazla doktor amoklavin 1000mg ve dolorex yazdı kullanmamda sakınca varmı acaba bebeğim 10 aylık emziriyorum

  Cevapla
 • 12 Nisan 2019, 11:38
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba hocam, gebelikte yüksek tansiyon sebebiyle gebeliğimin 3. Ayından itibaren doğuma kadar alfamet kullandım. Doğumdan sonra ise tansiyon problemim devam etti ve kronik tansiyon hastası olduğum saptandı. Doktor norvasc kullanmam gerektiğini söyledi, anne sütüne en az geçen tansiyon ilacıymış fakat benim içim rahat değil. İlacı kullanmaya devam etmeli miyim?

  Cevapla
 • 27 Nisan 2019, 19:15
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba hocam crohn hastasıyım ve cipro almam gerekiyor kaç saatte emzirebilirim

  Cevapla
 • 3 Mayıs 2019, 22:17
  Kalıcı bağlantı

  Merhabalar, Yenidoğan bebeğim var ve emziriyorum. Fakat çok fazla gaz sancım oluyor. Kadın doğum uzmanı doktorum, meteospasmyl kullanmamı önerdi. Fakat içinde, emzirirken kullanılmaması gerektiği yazıyor. Fikriniz nedir? Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • 2 Ağustos 2019, 13:09
   Kalıcı bağlantı

   Hocam migren ağrım var sütümü sağıp bebeğime versem. Relpaks kullansam kaç saat sonra emzirmem gerekir

   Cevapla
   • 2 Ağustos 2019, 13:39
    Kalıcı bağlantı

    Konu ile ilgili mail adresinizi kontrol ediniz. Danışmalık telebinde bulunabilirsiniz.

    Cevapla
 • 5 Mayıs 2019, 18:30
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba bir ay once doktorum sertralin ilacini verdi ve hemen yarin baslamam gerektigini soyledi baslayamadim emziriyorum diye cok kaygiliyim her konuda Ben sabah aldim ve 6 saat emzirmeyip sutumu sagip bosalttim ve bebegim bu sekilde emzirdim doktorum bu sekilde soyledi ama internette bazi uzmankar kesinlikle kullanilmamasi gerektigini ya da antidepresan kullanilacaksa emzirmenin kesilmesi gerektigini soyluyor kizim 10 aylik ve memeye duskun Ben ilaci kullanmasam daha kotu olmaktan korkuyorum kullansam kizimda bir olumsuzuk olirmu bilemiyorum cok korkuyorum ne yapmam lazim?

  Cevapla
 • 26 Mayıs 2019, 03:21
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba benim 20 aylık bir bebeğim var. Çok fazla gaz ve ishal problemim oluyor doktorum meteospasmyl 40 verdi. Ama içinde emziren annelerin kullanmaması gerektiği yazıyor.

  Cevapla
 • 5 Haziran 2019, 23:11
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba hocam arveles ve buscopan igne yaptilar acilde kac saat sonra emzirebilirim

  Cevapla
  • 6 Haziran 2019, 11:59
   Kalıcı bağlantı

   Emine Hanım,
   Lütfen kayıt sırasında bildirdiğiniz e-posta adresinizi kontrol ediniz.
   Sağlık ve mutluluk dileklerimle

   Cevapla
 • 1 Ağustos 2019, 19:30
  Kalıcı bağlantı

  Hayırlı günler hocam diş kanal tedavisi ve çekim için antibiyotik kullanmam gerekiyor başladım da diş doktoru 3 saat emzirme dedi ama bu süre zarfında biriken sütü sağıp dökmeli miyim yoksa beklemek yeterli mi acil cevap verebilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • 1 Ağustos 2019, 22:57
   Kalıcı bağlantı

   Öncelikle geçmiş olsun. Sorunuz için genel bir cevap verilmesi mümkün değildir. Cevap için daha detaylı tıbbi bilgilerinize ihtiyac vardır. Bazı antibiyotikler için beklemeye hiç gerek yokken bazıları için ilaç yarı ömünün bilinmesi ve buna göre hesaplanması gerekmektedir. En iyi dileklerimle….

   Cevapla
 • 3 Ağustos 2019, 00:59
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba hocam henüz bir aylık olmamış yeni doğan bebeğim var.ve kaç gündür makat bölgesinde kaşıntılar oluyordu,bağırsak kurdunun olduğunu fark ettim.combantrin ya da Andazol(Albendazol)kullanabilirmiyim?sütümü kesmem gerekiyor mu?Ne zaman tekrar emzirebilirim?

  Cevapla
  • 3 Ağustos 2019, 23:33
   Kalıcı bağlantı

   Geçmiş olsun. Öncelikle bir doktora muayene olup tedavinizin düzenlenmesini öneririm. Ardından hekiminizin ya da sizin ihtiyaç duyması halinde danışmanlık talebinde bulunabilirsiniz.

   Cevapla
  • 21 Ağustos 2019, 08:03
   Kalıcı bağlantı

   Merhaba hocam, ben bebek emziriyorum. Her sabah levotiron 100 mg kullanıyorum. Hafta içi işim nedeniyle ilaçaldıktan 12 saat sonra bebeğim emiyor. Yine de süte ilaç geçer mi?( Sabah 7 de ilaç alıyorum. Kızım gece uyurken gece 9 da emiyor). Hafta sonu da sabah emzirdikten 2 saat sonra ilaç alıyorum.(Eksilen sütün yerine yenisi yapılır diye bekliyorum😀) Doğru mudur. Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

   Cevapla
   • 21 Ağustos 2019, 12:05
    Kalıcı bağlantı

    Ece Hanım,
    Lütfen mail adresinizi kontrol ediniz. Sorularınız danışmanlık talebinizin olması durumunda cevaplandırılabilecektir. Konunun hassasiyeti ve hataya yer olmaması nedeniyle böyle bir yol izlenmektedir.

    Cevapla
 • 19 Ağustos 2019, 16:06
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba Hocam,

  Diş eti iltihabı nedeniyle doktor Rovamycine yazdı. 5 gün, gunde 2 tane kullanmam gerekiyor. Emzirme döneminde kullanılabilir mi, emzirdikten kac saat once veya sonra kullanabilirim? Bebegim 11 aylık, günde 2 defa sagıyorum, gece bir defa emziriyorum.

  Cevapla
  • 21 Ağustos 2019, 12:05
   Kalıcı bağlantı

   Özge Hanım,
   Lütfen mail adresinizi kontrol ediniz. Sorularınız danışmanlık talebinizin olması durumunda cevaplandırılabilecektir. Konunun hassasiyeti ve hataya yer olmaması nedeniyle böyle bir yol izlenmektedir.

   Cevapla
 • 28 Ağustos 2019, 07:30
  Kalıcı bağlantı

  Merhabalar bn diş sebebi ile dolorex kullanıyorum bebeğimi de emzırıyorum ama ilaç içince emzırmekten korktum açıkçası.sizce kaç saat sonra emzırmeliyim bebeğimi şu an 6.ayımız bitmek üzere. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

  Cevapla
 • 13 Kasım 2019, 09:38
  Kalıcı bağlantı

  Hocam merhaba 6 aylık bebeğim var emziriyorum. K. R enema lagman verdiler kullanım sonrası kaç saat sonra emzirmem gerek

  Cevapla
  • 13 Kasım 2019, 11:48
   Kalıcı bağlantı

   Gülşan Hanım,
   Danışmanlık hizmetimiz kapsamında görüşmek isterseniz eğer iletişim bilgilerimizden temasa geçemlirsiniz.
   Geçmiş olsun.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir