İlaç kullanımı günümüzde insan hayatının ayrılmaz bir parçasıdır. Her ne kadar “asla ilaç kullanmam” diyen bir azınlık varsa da, o grubun ihmal edilebilir bir sayıda olduğunu düşünmekteyim. Yine de bazı durumlar için ilaç kullanımı bir tercih değil bir zorunluluktur. Anne çocuğu için ilaç kullanmamayı tercih etse de, kendi sağlığını koruyup annelik görevine devam etmek için ilaç kullanması da gerekebilir. Emzirme döneminde ilaç kullanımı da toplum sağlığında önemli olan, ancak bir şekilde gündemde pek yer bulamayan bir konudur. Çözüm genellikle bebeğin emzirilmemesi şeklinde olmaktadır. Ne yazık ki bu çok yanlış bir düşüncedir. Çünkü burada iyi bir yarar/zarar oranı değerlendirilmesi yapılmadan karar verilmiştir.
Şimdi bu değerlendirmenin yapıldığı kriterlere bakacak olursak şu 4 temel madde ile karşılaşırız. Aslında bu maddeler ilacın anne sütüne geçiş düzeyini belirleyen faktörlerdir.

1- Annenin emzirme dönemi
2- İlacın fizikokimyasal özellikleri
3- Anneye özel söz konusu ilaç ile ilgili bilgiler (kullanma durumu ve dozu gibi)
4- Süt yapısının genel bilgisi

Ancak ilacın süte geçiş düzeyi ile ilgili bir makale varsa o zaman değerlendirmenin şekli değişmekte ve bir miktar daha hassasiyet kazanmaktadır. Süte geçen miktarı biliyorsak o zaman “Göreceli Bebek Dozu” hesaplaması yapıyoruz. Bu bebeğin mazur kaldığı ilaç dozunu hesaplamakta kullandığımız bir yöntemdir. Bunun sonucuna göre süte geçmiş olan ilacın bebeği ne kadar bir doza maruz bıraktığı yorumlanmaktadır.
Sonuç olarak pek çok ilaç süte ve dolayısıyla bebeğe geçebilmektedir. Ancak burada GebeTox olarak yaptığımız değerlendirmede süte geçen miktarın çocukta bir etki oluşturup oluşturmayacağını oluşturursa nasıl bir etki oluşturabileceğini raporlamaktayız. Hatta bazı durumlarda yeni ilaç, ilave  ilaç, mevcut ilacın dozunun ayarlanması ya da ilacın kesilmesi gibi önerilerde de bulunmaktayız. Nadir durumlarda da emzirmeyi sonlandırmakta karşımıza bir seçenek olarak çıkmaktadır.

Uzm. Dr. Ömer DEMİR

İlaçların Süte Geçişi ve Emzirme Döneminde İlaç Kullanımı Konusunda Bazı Temel Bilgiler

İlaçların Süte Geçişi ve Emzirme Döneminde İlaç Kullanımı Konusunda Bazı Temel Bilgiler” üzerine 4 düşünce

 • 16 Eylül 2018, 07:32
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba rabelis 20 mg ve buscopon 10 mg emziriyorum Dr verdi icebilirmiyim bı sakıncası var mı

  Cevapla
  • 16 Eylül 2018, 15:20
   Kalıcı bağlantı

   Öncelikle geçmiş olsun.
   Verdiğimiz profesyonel hizmetin esası bu tür sorulara dayanmaktadır. Sorunuzun cevabı bir takım bilimsel makale araştırması ve bunların yorumlanması ile ortaya konabilir. Bu konuda kayıtlı adresinize (gu…..1@gmail.com) bir bilgilendirme e-postası gönderilecektir. Araştırılmadan verilen cevaplar güncel literatür bilgisinden uzak olacağı için eksik kalabilecektir.
   İyi günler.

   Cevapla
 • 2 Şubat 2019, 01:42
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba sac biti ve sirke tedavisinde kullanilan pedikap adli urunun spreyini kullandim 2 bucuk aylik bebegim var emzirenlerin kullanmamasi gerekiyomus dalginlikla bunu unuttum acaba bebegime bir zarari olurmu? Urun kana karismiyormus bu arada iyi aksamlar.

  Cevapla
  • 4 Şubat 2019, 12:20
   Kalıcı bağlantı

   Hande Hanım,
   Öncelikle geçmiş olsun demek istiyorum.
   Verdiğimiz profesyonel hizmetin esası bu tür soruların cevaplandırılmasına dayanmaktadır. Sorunuzun cevabı bir takım bilimsel makale araştırması ve bunların yorumlanması ile ortaya konabilir. Kullandığınız ilacın kullanım süresi ve dozun (cilt alanı) net olarak bilinmediği için tam doğru cevabı vermek mümkün değildir. Ancak genel bilgi olarak topikal ilaçlarla ilgili kısa süreli kullanımlarda hastalar ÇOĞUNLUKLA (her zaman değil) sorun yaşamamaktadır. Bu bilginin sizin için uygun olup olmadığı hekiminiz tarafından doğrulanmaldır.
   İyi günler dilerim

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir